Line-up final la Electric Castle: Revenire pentru Nothing but Thieves și apariție de Hollywood la Bonțida

Cu mai puțin de patru luni până să deschidă porțile castelului Banffy de la Bonțida, echipa Electric a scos la lumină programul pe anul acesta. Și ce lumină, totuși! The Cure și twenty one pilots rămân principalele capete de afiș în 2026, dar, pe lângă cele două mari trupe, fanii vor putea să vadă, ca de obicei, zeci de artiști pe care îi aveau de multă vreme pe listă sau pe care vor avea ocazia să îi descopere chiar acum, parte din genuri diferite și eclectice, de la rock alternativ la hip-hop și de la soul-pop la drum&base. Nothing but Thieves vor reveni la Bonțida, după show-ul de acum câțiva ani și promit aceeași energie debordantă pe main stage și, cel mai probabil, tot acolo vom avea ocazia să vedem și Dogstar (foto mai jos), o altă trupă care vine din zona alternativă și care-l are la chitară bass pe un băiat subțirel, cu barbă, care răspunde la numele de Keanu Reeves. Și nici nu cântă rău, chiar dimpotrivă, așa cum au arătat-o deja încă de acum doi-trei ani, când au revenit pe scenă după o pauză de aproape 20 de ani! Ne vedem la Castel, între 16 și 19 iulie.

Prezența The Cure și twenty one pilots a entuziasmat, deja, întreaga comunitate Electric Castle și nici nu putea fi altfel: e un privilegiu să asculți, live, într-o singură ediție de festival, două trupe ce au deja confirmarea istoriei muzicii și a milioanelor de fani din întreaga lume. Entuziasmul scapă de sub control odată cu confirmarea lui Teddy Swims ca premieră în festival și în România: e imposibil ca cineva să fi ratat febra “Lose Control”, hit-ul ce l-a propulsat pe Teddy Swims la statutul de star soul-pop. Swims va aduce pe scena principală a festivalului forța brută și intensitatea emoțională a hit-urilor sale “Bad Dreams”, “The Door” și “Hammer to the Heart”.

Trei nume care spun multe despre cum va arăta scena principală a celei de-a 12-a ediții EC: Wet Leg, LP și Nothing But Thieves. De la un single viral în 2021 la două premii Grammy în 2023, Wet Leg au devenit rapid unul dintre cele premiate nume din indie-ul britanic. Live, trupa livrează hit-uri precum „Chaise Longue”, „Wet Dream” și „Ur Mum” într-o formulă care combină efervescența post-punk, atitudinea feministă și euforia perfectă pentru festivaluri. Li se alătură LP (Laura Pergolizzi), vocea inconfundabilă din New York, artistă și compozitoare care a semnat piese pentru Rihanna și Christina Aguilera înainte ca hitul „Lost on You” să devină un fenomen european. Din aceeași ecuație a marilor show-uri live face parte și Nothing But Thieves, trupa cu albume de top, miliarde de stream-uri și concerte pe care le simți până în adâncul sufletului.

EC 2026 aduce în line-up și trei dintre cele mai provocatoare nume ale scenei europene: Yung Lean și Bladee, vizionarii suedezi care au transformat cloud rap-ul scandinav dintr-un fenomen de nișă într-un cult global, dar și Kneecap, explozivul trio hip-hop din Belfast care a reinventat discursul politic și cultural printr-un mix de irlandeză, revoltă și adrenalină. Tot cu rădăcini irlandeze, dar în cu totul alt registru muzical, Maverick Sabre pregătește un show ce acoperă toate albumele sale, inclusiv “Lonely Are the Brave”, certificat cu aur.

Atent rafinată pentru a acoperi toate genurile muzicii electro, selecția artiștilor din acest gen muzical îi include pe Mochakk, senzația tech-house a momentului, Chase & Status “veteranii” scenei drum & bass, cu hituri precum „Blind Faith” și „End Credits”, vândute în peste 10 milioane de exemplare, Subtronics, Kölsch și Deep Dish, duo-ul recompensat cu Grammy, revenit după două decenii pe scena progressive house.

E de la sine înțeles că niciun fan de rock sau Matrix nu va lipsi de la concertul Dogstar, trupa fondată și condusă de Keanu Reeves. Dogstar aduce în festival materiale noi ce demonstrează că revenirea lor este mult mai mult decât un simplu moment de nostalgie. Plus, toată carisma lui Keanu, bineînțeles.

Pentru cei nerăbdători să își facă de pe acum lista cu show-uri de neratat Balu Brigada, House of Protection, Just Mustard, Sleaford Mods, Omul la lună, HVNDS, Celelalte Cuvinte asigură o călătorie completă prin rock, de la post-punk, indie la electronic rock. Nastia, Sullivan King, Mind Entreprises, Egyptian Lover, Quantic și Layla Benitez sunt alți câțiva dintre cei 200 de artiști ce compun lineup-ul Electric Castle la ediția din acest an.

Lista completă a artiștilor prezenți pe afișul Electric Castle 2026 poate fi găsită pe www.electriccastle.ro Tot aici sunt disponibile și abonamentele, la un preț special în perioada următoare, începând cu 169 Euro + taxe pentru Acces General, urmând ca prețul să ajungă la pragul final. De asemenea, organizatorii oferă opțiunea de a bloca prețul actual prin programul de rate, cu o primă plată de doar 20 Euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*